Intraco I

Podstawowe dane:

Wysokość do dachu: 107 m
Wysokość całkowita: 138 m
Liczba kondygnacji: 39
Rok zbudowania: 1975
Projektant: BPA Bygproduction AB
Lokalizacja: ul. Stawki 2

Intraco to, obok dawnego Hotelu Forum, najwcześniejszy z wybudowanych w Warszawie typowych drapaczy chmur. Powstał w roku 1975, wybudowała go szwedzka firma BPA Bygproduction AB Sweden. Budynek znajduje się przy ulicy Stawki, na północnych krańcach Śródmieścia, tuż przy granicy z Żoliborzem - historyczną warszawską dzielnicą mieszkaniową. W pobliżu Intraco niedawno powstała nowa stacja metra Dworzec Gdański, która podniosła atrakcyjność tej okolicy. Natomiast po drugiej stronie ulicy Andersa rozpoczęła się niedawno budowa drugiego wieżowca, który wraz z Intraco będzie tworzyć symboliczną bramę wjazdową z Żoliborza do Śródmieścia.

Architektura budynku jest dość prosta, wieżowiec jest jednolitą, prostopadłościenną bryłą. Jeden z redaktorów Gazety Wyborczej porównał nawet budynek do postawionej na sztorc deski. Rzeczywiście, budynek jest bardzo długi i wąski. Frontowa ściana, od strony ulicy Stawki jest kilkakrotnie dłuższa od bocznej, od strony ulicy Andersa. Jednak to wcale jeszcze nie oznacza, że budynek jest brzydki. Można raczej powiedzieć, że budynek cechuje elegancja poprzez prostotę.

Jeszcze kilka lat temu elewacja Intraco była bardzo zniszczona, pierwotna zielonkawa barwa wieżowca zaczynała stopniowo przechodzić w szarą. Co więcej, coraz częściej od budynku odpadały całe kawałki płytek, których użyto w latach siedemdziesiątych do wykończenia gmachu. Szwedzcy konstruktorzy, którzy budowali wieżowiec najwyraźniej przecenili wytrzymałość owego materiału. Dlatego też w 1998 roku przystąpiono do modernizacji budynku, zniszczone pokrycie zmieniono na gładkie, zielone okładziny. Ponadto Intraco 'urósł' przy okazji o jedno piętro. W czasie tego unowocześniania nie obyło się jednak bez drobnego incydentu - w sierpniu 1998 roku, w czasie trwania prac remontowych, zapalił się styropian, którym pokryty był budynek. Dziś, ze względów bezpieczeństwa już się go w budownictwie nie używa, ale w latach siedemdziesiątych był dość popularny. Na szczęście ten wypadek nie pociągnął za sobą żadnych ofiar. Obyło się też bez większych szkód dla samego budynku. Remont szczęśliwie dobiegł końca i dziś Intraco prezentuje się bardzo pozytywnie.

Intraco jest typowym budynkiem biurowym, standard jego wnętrz jest bardzo wysoki. Całkowita powierzchnia biur w budynku to około 31,5 tysiąca metrów kwadratowych. Są one rozmieszczone na 39 kondygnacjach. Oprócz biur znajduje się tu filia banku, dwie restauracje, sale konferencyjne oraz liczne punkty usługowe - bar, kiosk, fryzjer, kwiaciarnia, salon odnowy biologicznej, sauna. Natomiast w podziemiach znajduje się parking zdolny pomieścić około 200 samochodów. Cały budynek jest też oczywiście klimatyzowany i wyposażony w różnorodny sprzęt łącznościowy. Wysokość budynku wynosi 107 metrów. Jeżeli natomiast brać pod uwagę jego antenę, Intraco jest ósmym pod względem wysokości warszawskim wieżowcem, sięga 138 metrów.

Więcej informacji o budynku i o możliwościach wynajmu jego biur znajduje się na stronie firmy Intraco S.A., zarządcy budynku: www.intraco.pl.

(C) 2001-2013 Maciej Błażejewski